© 2013 gotuj zdrowo. All rights reserved.

Czarny ryż z owocami

Ryż już od pokoleń jest obecny w naszej diecie. Łatwo dostępny, lekkostrawny i smaczny. Przybliżył nam również orientalne i dalekowschodnie kuchnie, których dania coraz częściej stanowią o naszych codziennych wyborach. Jednak niewiele osób wie, że biały rafinowany ryż  jest pozbawiony, najcenniejszych źródeł zdrowych składników, które traci właśnie w procesie jego rafinowania. Warto go w związku z tym zastępować jak najczęściej odmianą pełnoziarnistą. Inna ważna sprawa, o której warto wiedzieć, to fakt, że biały ryż jest kwasotwórczy w procesie trawienia, natomiast pełnoziarnisty już nie. Pełnoziarnisty ryż musi się trochę dłużej gotować, ale posiada za to o wiele większe źródło cennych, prozdrowotnych właściwości. Pamiętajcie jednak, że gotowanie ryżu w workach plastikowych to bardzo zły pomysł. Nie jest bowiem tajemnicą, że przeprowadzone badania wskazują na migrację plastiku do pożywienia, a szczególnie w procesie gotowania zachodzą niekorzystne reakcje. Niestety żyjemy w świecie plastikowych opakowań, lecz gotowanie w nich to już totalny absurd!

Moda na zdrową żywność ma każdego dnia, coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. Wszyscy chcemy wyglądać młodziej, być w dobrej kondycji oraz żyjąc w kulturze obrazkowej, podziwiać się na pięknych zdjęciach. Znane powiedzenie ojca medycyny Hipokratesa mówi, że jesteśmy tym, co jemy. Chociaż Jezus wspaniale podkreśla wartość naszego najcenniejszego pokarmu. Zaznaczył bowiem w jednej z przypowieści, że nie jest istotne to, co do swych ust wkładasz, bo i tak to wydalisz. Ważne natomiast co z ust Twych wychodzi…oczywiście chodzi o nasze intencje i słowa oraz czyny. Nie znaczy to jednak, żeby jeść dla samego jedzenia, lecz jeść z miłością. Miłość bowiem jest najlepszym z możliwych pokarmów i nie możemy o tym, nigdy zapomnieć. Zdrowy styl życia i dieta jest bezcenna w łatwiejszym poznaniu własnej duchowej natury, ale świadomość skąd jesteś, kim jesteś i dokąd zmierzasz w obecnym czasie, jest jeszcze większym wyzwaniem w poszukiwaniu prawdy, niż przytoczone hasło” jesteś tym, co jesz”. Pamiętajmy, że pokarm duchowy ma o wiele większy wymiar, niż najlepsza strawa na świecie. Kiedy kochasz, Twoje nawyki żywieniowe i racjonalne odżywianie wypłynie samo z wewnętrznych potrzeb. Pojawi się umiarkowanie, a zarazem wielki zachwyt nad jedzeniem i jego uważną celebracją,  jako moment łączenia się w akcie dziękczynienia ze Stwórcą tego, co nas otacza. Wszyscy jesteśmy z natury istotami współczującymi i w każdym z nas znajduje się pierwiastek miłości. W obecnym czasie zbyt mało zachwycamy się jednak bogactwem, kształtem, kolorami warzyw i owoców. Zbyt dużą uwagę przywiązujemy do konsumpcji mięsa, o którym nie wiemy nic, kierując się wyłącznie jego smakiem. Poszukujemy, natomiast nieustannie suplementów diety, zapominając, że jednym z  najcenniejszych  suplementów jest miłość do siebie i otaczającego nas świata.

Dzisiejsze danie jest pełne koloru, cudownej naturalnej tekstury i orzechowego zapachu ugotowanego czarnego ryżu oraz świeżości sezonowych owoców, które skropiłem słodkim syropem klonowym. Istna ambrozja! Proste, a zarazem niezwykle wyrafinowane danie, które podniesie Cię na duchu i wyostrzy percepcję na fenomen boskiego stworzenia. Na przestrzeni wieków czarny ryż był produktem, wręcz zakazany dla mas. Według legend mogli spożywać go wyłącznie chińscy władcy. Dzisiaj ryż dostępny jest dla wszystkich, ale warto zapamiętać, że jego czarna odmiana zawiera najwięcej prozdrowotnych antyoksydantów, antocyjaninowych niż ta sama ilość znanych ze swoich właściwości jagód. Co ciekawe, przy jednocześnie niższej zawartości cukru i wyższej zawartości błonnika pokarmowego. Czarny ryż zawiera również znacznie więcej witamin z grupy B, wapnia, magnezu, żelaza i cynku od białego ryżu rafinowanego.

W 2007 roku podczas specjalnej konferencji medycznej, której celem było ogólne przybliżenie wiedzy na temat dobroczynnego wpływu antocyjanin, zebrani naukowcy jednogłośnie ogłosili, że ich spożywanie zapobiega rozwojowi nowotworów, opóźnia procesy neurodegeneracyjne, działa przeciwzapalnie, łagodząc objawy cukrzycy oraz hamując wzrost niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Na poziomie molekularnym wykazano, że antocyjaniny wyłączają nowotworowe geny sprzyjające wzrostowi guzów oraz tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych tzw. kanałów do tworzenia przerzutów. Jednocześnie związki te włączają inne geny, które są odpowiedzialne za szwankujący w rakowych komórkach proces apoptozy tzw. „śmierci komórkowej”

Dlatego dzisiejszy przepis szczególnie polecam w profilaktyce antynowotworowej oraz w trakcie leczenia. To doskonały pomysł na wyjątkowo smaczne i odżywcze śniadanie lub kolację. Choć ryż ten jest droższy od innych odmian, to naprawdę warto go włączyć do swojej diety i spożywać częściej, nie tylko z uwagi na właściwości prozdrowotne, ale również  jego upajający zapach i niepowtarzalny smak. Poza tym lepiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętajcie, że zdrowy człowiek myśli o tysiącach przyjemności, a chory wyłącznie o tym, jak być zdrowym!

Jeżeli trapią Cię problemy gastryczne, dokucza Ci zgaga lub choroba refluksowa, koniecznie spożywaj ten ryż i gotuj go bez soli. Dodaj do gotowania plasterek świeżego imbiru oraz kawałek kory cynamonu. Skrop go po ugotowaniu olejem sezamowym tłoczonym na zimno i spożywaj najlepiej z ulubionymi warzywami lub owocami. Polecam go osobom chorym na cukrzycę, z niedokrwistością oraz przy wszelkich alergiach skórnych, oraz astmie. Więcej na temat czarnego ryżu przeczytacie TUTAJ.

Składniki dla 2 osób:

1 szklanka czarnego ryżu
syrop klonowy
owoce sezonowe
kora cynamonu 2-3 cm (opcjonalnie)
3 ziarenka kardamonu (opcjonalnie)
sól morska do doprawienia ryżu

Przygotowanie:

Ugotuj ryż z dodatkiem kory cynamonu i ziarenek kardamonu w lekko osolonej wodzie.

Serwuj z dodatkiem ulubionych sezonowych owoców, skropione syropem klonowym lub z agawy.

Na zdrowie!

4 Comments

 1. Abigal

  Czy jest jakaś różnica pomiędzy ryżem czarnym a ryżem dzikim?

  • gotuj zdrowo

   czarny ryż ma więcej właściwości wzmacniających nerki oraz nieco inny smak oraz teksturę po ugotowaniu…dziki jest również bardzo zdrowy;-)

  • Maniana

   Ja też się trochę gubię w tym nazewnictwie ryżów 😉 Czy z firmy BioPlanet ten ryż o którym Pan pisze to „Ryż czarny pełnoziarnisty”??? Firma te produkuje też „Ryż dziki” który jest produktem rolnictwa spoza UE a jego ziarenka są dość długie.
   Przy każdym z tym produktów jest napisane że posiadają orzechowy aromat i stąd moje wątpliwości.

 2. Masz stuprοcentową rację, mam nadzieję, iż to jeԁynie początek!
  Zаprаszam również dο siebie!!!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing