© 2012 gotuj zdrowo. All rights reserved.

Kasza jaglana z jabłkiem i dynią

Zdrowe śniadanie, jak wiadomo to podstawa zdrowia i długowieczności! Dzisiaj w roli głównej jabłko, które ma w naszym życiu niezwykle symboliczne znaczenie. Jako symbol pokusy i pożądania, smaczne i soczyste jabłko już w tradycji chrześcijańskiej wykorzystała za namową węża biblijna Ewa, aby dostać się Adamowi przez żołądek do serca. Adam nie odmówił i nie dziwi ten fakt, bo jabłko jest tak pyszne, że obecnie od jego spożycia, jest uzależniona większość światowej populacji. Pamiętajcie, że najwięcej prozdrowotnych właściwości jabłka jest w jego skórce. Nie sądzę, aby Ewa miała czas obierać jabłko dla Adama i Wam również polecam spożywać je wyłącznie ze skórką.

Pektyny zawarte w jabłkach, dobrze oczyszczają organizm z substancji trujących. Podczas trawienia, wręcz wiążą niektóre metale ciężkie w nierozpuszczalne sole. Pektyny zmniejszają również wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu skutecznie zapobiegają miażdżycy i chronią przed zawałem serca. Regulują perystaltykę jelit i są pomocne przy uporczywych zaparciach. Jednak pamiętajcie, że takie właściwości mają wyłącznie surowe pektyny.

Bardzo krótko prażone na oleju kokosowym jabłka z dodatkiem cynamonu, staną się przyjemnie miękkie i słodkawe. W połączeniu z chrupkim selerem naciowym, orzechem włoskim i laskowym wprowadzą Cię od samego poranka we wspaniały nastrój. Kiedy połączysz to wszystko z ugotowaną kaszą jaglaną, możesz być pewien, że zrobiłeś naprawdę wielki krok, aby odżywiać się zdrowo i przy okazji wspomóc oczyszczanie organizmu. Jeżeli spożywasz ciepłe śniadanie, to Twój układ pokarmowy nie zużyje, zbyt wiele energii na jego strawienie. Tym samym będziesz czuł się lekki, a zarazem na kilka godzin optymalnie nasycony. Dzieje się tak, dlatego że kasza jaglana zawiera sporo węglowodanów złożonych, które w procesie trawienia powoli uwalniają energię.

Jestem przekonany, że mój pomysł na to szybkie i zdrowe śniadanie przypadnie Wam do gustu i ta niezwykle kolorowa kompozycja zagości na Waszych stołach na dobre. Do mojego przepisu dodałem jeszcze dynię oraz trochę natki pietruszki i wszystko skropiłem olejem lnianym. Jaglaną możesz ugotować na dwa sposoby. Uprażyć przed gotowaniem lub dokładnie wypłukać i ugotować w wodzie z dodatkiem plastra świeżego imbiru oraz przyprawy curry. Jak gotować kaszę jaglaną, aby była smaczna oraz więcej informacji o jej niezwykłych właściwościach, dowiesz się TUTAJ

Składniki dla 2-4 osób:

1 szklanka kaszy jaglanej
1-2 jabłka
orzechy włoskie
orzechy laskowe
2 łyżki oleju lnianego
1-2 łodygi selera naciowego
dynia (opcjonalnie)
natka pietruszki

Przygotowanie:

Ugotuj kaszę jaglaną według uznania.

W tym samym czasie, jak gotuje się kasza, upraż delikatnie na oleju kokosowym lub oliwie z oliwek  jabłka, dynię, seler naciowy oraz orzechy włoskie i laskowe. Dodaj wszystko do ugotowanej kaszy jaglanej.

Serwuj skropione olejem lnianym z natką pietruszki.

Na zdrowie!

2 Comments

  1. Ewa

    A co z dynią? Dodać upieczoną czy jakoś inaczej przygotowaną?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing