© 2014 gotuj zdrowo. All rights reserved.

Koktajl jaglano-bananowy ze szpinakiem, malinami i borówką

Jaglany Detoks w pełni, więc dzisiaj coś dla tych, którzy planują go jeszcze przeprowadzić po świętach! Wiosna rozpędza się drobnymi krokami, a my mamy wyjątkowo dobry okres energetycznego wsparcia od przyrody, która budzi się obecnie do życia. Warto zapamiętać, że podobny proces wzbudzania życiodajnych soków jak w drzewach, które tryskają już powoli zielenią, odbywa się również w naszym ciele, a medycyna chińska doskonale to interpretuje w tzw. cyklu karmiącym, gdzie wiosna rozpoczyna nasze nowe życie w Przemianie Drzewa. Mamy więc szczególnie dobry czas na wykorzystanie jeszcze najbliższych tygodni do zaplanowania chociaż kilku dni diety oczyszczającej i refleksję nad tym, co warto jak najszybciej przebaczyć oraz co przed nami.

Wczoraj mieliśmy drugi dzień Triduum Paschalnego i zgodnie z naszą chrześcijańską tradycją w ten szczególny postny dzień przygotowałem mój postny jaglany koktajl, na który przedstawiam wam dzisiaj przepis. Koktajl spożywałem w kilku porcjach przez cały wczorajszy dzień i poza poranną kromką żytniego chleba z rzeżuchą już nic więcej nie zjadłem;-) Pewne uczucie głodu było, ale to dobry stan do zachowania wewnętrznego spokoju, lekkości, braku rozproszenia umysłu, który w moim przypadku wpłynął na jeszcze większe wewnętrzne przeżycie zbawczej męki pańskiej, podczas wczorajszej wieczornej liturgii.

Profilaktyka i odnowa naszego ciała jest oczywiście ważna i związana jest w dużym stopniu z aktywnością oraz dietą ale pamiętajcie, że choroby zaczynają się najczęściej z braku naszej równowagi na planie duchowych, w tym naszej ignorancji planu stworzenia, braku przebaczania oraz wzajemnej Miłości. Zachęcam Was więc do takich jednodniowych postów w ciągu roku, które są niezwykle skuteczne do odnowy zarówno dla ciała i ducha.

Nie jest, bowiem już niczym niezwykłym, że większość chorób cywilizacyjnych w tym nowotworowej ma związek z nadmiarem spożytego pokarmu, a posty nawet jednodniowe są wręcz spektakularnym dotykiem zdrowia doskonałego, szczególnie, kiedy połączymy go z modlitwą, którą jak wiadomo najlepiej „uskrzydla” właśnie post;-) Św. Augustyn mówi, że jeżeli chcesz aby twa modlitwa wzleciała do Boga – daj jej skrzydła: post i jałmużnę. Jak ma lecieć kiedy nie ma skrzydeł? Aby to lepiej zrozumieć i przeczytać więcej polecam wam doskonałą książkę biskupa Grzegorza Rysia pt. „Rekolekcje – Modlitwa, Post, Jałmużna”, którą ze wspaniałą dedykacją w lutym otrzymałem na moje urodziny. Dziękuję Ilonko;-)

Autor przytacza m.in. słowa papież Benedykta XVI, który w jednym ze swoich orędzi mówił tak
„Człowiek musi być spójny. Jesteśmy ciałem i duszą, musimy być całością, spójną całością. Musi być harmonia między ciałem i duszą, a post jest narzędziem do uzyskania tej harmonii” Kilka stron dalej przeczytacie fragment listu św. Pawła do Filipian (4, 12) „Umiem cierpieć biedę, umiem obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku” Ten fragment wspaniale uwypukla nam największą i najważniejszą afirmację ufności w Bogu „Niech Twa wola jest moim pokarmem”, z którą  nasze życie dopiero nabiera głębokiego sensu, że to właśnie nasz Bóg-Ojciec najlepiej wie, czego my potrzebujemy indywidualnie w drodze do świętości.

Warto zwrócić również uwagę, zresztą sam tego coraz częściej doświadczam, że świadome ograniczanie sobie jedzenia w obecnych czasach, kiedy jest jego tak wielka nadprodukcja daje prawdziwe uczucie szczęścia i wolności. Już sama świadomość umiarkowania i wspomniana afirmacja wręcz trwale wykorzenia frustracje w poszukiwaniu diety doskonałej, której oprócz Miłości i Ufności nie ma. Tak samo jak słowo Boże musi wydać swój owoc, tak nasza dieta musi się po prostu intuicyjnie dostosować do stanu naszego ducha (świadomości). To doskonały temat do kontemplacji, szczególnie na ten wielkanocny czas, kiedy to Pan Jezus w pełni wypełnił wolę swojego Ojca, pozostawiając nam w Ewangelii wszystko, czego potrzebujemy, aby być szczęśliwymi.

Taka forma postu, o której już wcześniej wspomniałem, czyli w pewnym sensie powstrzymywania się od jedzenia, szczególnie eliminacji z naszego codziennego jadłospisu mięsa, nabiału i produktów mącznych, ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nawet, kiedy raz na tydzień lub dwa zrobimy sobie, choć jeden dzień takiego postu. Warto pamiętać, że już w pierwszych 12 godzinach poprzez niedostateczne odżywianie z zewnątrz, uaktywnione zostaje tzw. zastępcze odżywianie wewnętrzne. Można wręcz powiedzieć, że to jest nasz drugi system energetyczny. Właśnie dzięki temu organizm sam zaczyna się leczyć. Kiedy wydłużamy ten proces o kilka kolejnych dni dostarczając organizmowi mniej kalorii, przestawiamy go na korzystanie z zapasów białka i tłuszczu. Wydalana jest wtedy z organizmu zbędna woda i nadmiar śluzu kanałowego, usuwane są zbędne komórki i ogniska zapalne, tłuszcz oraz kwas moczowy odłożony w stawach, z czasem już po 2-3 dniach postu, zanika nadmierne uczucie głodu. Zresztą potwierdzają to w pełni wasze komentarze oraz maile z przeprowadzanego „Jaglanego Detoksu” Natomiast warzywa i owoce, to jak wiadomo wspaniałe źródło witamin, tzw. „wymiataczy” wolnych rodników. Zawarte w nich mikroelementy i substancje bioaktywne uzupełniają niedobory, a ich oddziaływanie alkalizujące wpływa korzystnie na wbudowanie wapnia do naszych kości.

Pamiętajcie, że kwasotwórcza dieta coraz częściej działa bardzo niekorzystnie na nasz układ kostny, a poważną konsekwencją tzw. „zakwaszonego życia” jest spadek gęstości kości. Tak pisze o tym w swojej bestsellerowej książce pt. „Clean” dr Alejandro Junger „Szczególnie u coraz większej liczby kobiet stwierdza się dziś osteopenię i osteoporozę. Większość lekarzy przepisuje w takiej sytuacji suplementy wapnia i zaleca pacjentom spożywanie większej ilości nabiału. Zdają się jednak nie rozumieć, że kości przypominają nieco rozpuszczalną tabletkę Alka-Seltzer, zaczynają więc „musować” i uwalniają nagromadzone w nich sole w celu przywrócenia zasadowego charakteru chronicznie zakwaszonej krwi. Kości zaczynają się rozpuszczać, ponieważ krew ma zbyt kwaśny odczyn. Tymczasem w ramach leczenia zaleca się pacjentom kwasotwórczy nabiał”

Warto przy okazji zapamiętać, że wapń odkłada się w kościach wyłącznie przy właściwym stężeniu witaminy D, której według najnowszych badań mamy niestety ogólnie spory deficyt.

W moim koktajlu oprócz owoców i liści szpinaku jest trochę kaszy jaglanej. Zawarte w kaszy węglowodany i białko, są niezbędne dla uzyskania energii, szczególnie, kiedy jesteśmy w ciągu dnia aktywni i pracujemy umysłowo. Jednak jej proporcja jest niewielka w porównaniu z resztą składników i w pełni zostanie przetworzona na energię. Efekt oczyszczania będzie więc bardzo dobry, a my nie odczujemy gwałtownego spadku energii oraz bólów głowy, nawet kiedy będziemy popijać koktajl przez cały dzień postu.

Dzisiejszy przepis szczególnie polecam dla wszystkich, którzy pragną się zdrowo odżywiać, naturalnie oczyszczać organizm, cieszyć się dobrą energią przez cały dzień i rozpocząć go jeszcze wyjątkowym smakiem. Do koktajlu dodałem kurkumę, która doskonale oczyszcza krew, wpływa na lepsze strawienie szczególnie słodkiego banana, tym samym ta niezwykle zdrowa przyprawa wspiera proces trawienia wielocukrów już w samej wątrobie. Jej dodatek w koktajlu wraz z alkalizującą kaszą jaglaną i również zasadotwórczym szpinakiem równoważy energetycznie w procesie trawienia kwaskowość malin i mogą ten koktajl śmiało przygotować sobie osoby nawet z wrażliwym żołądkiem, również kiedy dotyka was zgaga i refluks. Warto jednak pamiętać, aby w takim przypadku popijać koktajl o temperaturze pokojowej małymi łykami. Osoby, które mają przesuszoną skórę powinny zapamiętać ten przepis szczególnie, gdyż spora zawartość w nim potasu i ogólnie właściwości odbudowujące substancją są bardzo konkretne. To również doskonały pomysł na szybkie śniadanie dla wszystkich aktywnych, którzy lubią rano spędzić czas na ćwiczeniach. Możecie również śmiało przygotować koktajl swoim dzieciom i podskoczyć z radością, że pod słodkim bananem i ulubioną przez nasze maluchy maliną, przemyciliście kaszę jaglaną, szpinak i kurkumę! Do mojego koktajlu dodałem owsiane mleko, ale możecie użyć kokosowego lub migdałowego. Koktajl ze względu na niezwykle odżywcze i schładzające działanie polecam również podczas radio lub chemioterapii, która jak wiadomo bardzo rozgrzewa organizm. Warto wtedy dodać sobie łyżkę oleju lnianego, który również ma schładzające właściwości i dodatkowo przyspieszy trawienie węglowodanów. Natomiast dla osób mocno wychłodzonych polecam dodać utarty imbir.

Na ten wyjątkowy czas Świąt Wielkanocnych życzę Wam dużo Miłości, Zdrowia i Mocy Ducha Świętego…i jeszcze krótki cytat, który wczoraj otrzymałem w jednym ze świątecznych życzeń sms-owych. Dziękuje Michale!

„Ci, którzy żyją nadzieją widzą dalej. Ci, co żyją Miłością, widzą głębiej. Ci, co żyją wiara, widzą wszystko w innym świetle” Lothar Zanetti

Ściskam Was;-)

Składniki na ok. 2 szklanki koktajlu

1 dojrzały banan
1/2 szklanki mrożonej lub świeżej maliny
1 szklanka szpinaku drobnolistnego
1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
1/2 łyżeczki kurkumy
1, 5 szklanki mleka owsianego lub migdałowego
borówka amerykańska
listki świeżej mięty
łyżka oleju lnianego (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Ugotuj kaszę jaglaną w delikatnie osolonej wodzie.

Dodaj wszystkie składniki do naczynia i zmiksuj.

Koktajl serwuj z borówką amerykańską i listkami świeżej mięty.

Na zdrowie!

50 Comments

 1. Anna

  Czy surowe banany nie mają wychładzającej natury? Pozdrawiam

 2. megi

  Witam, czy mleko sojowe może wpłynac negatywnie na właściwości koktajlu?

 3. ola

  Co lepsze mleko migdalowe czy owsiane ? Ktore mniej zakwasza? I jak zrobic mleko owsiane? Pzdr

  • gotuj zdrowo

   Olu, jak kupujemleko owsiane w Rossmanie…migdałowe jest zasadotwórcze…Sciskam;-)

 4. nina

  Witam,
  chcialam zapytac co Pan sadzi o napoju sjowymmw formie proszku do rozpuszczenia w wodzie.Jak pozbyc sie zalegajacego sluzu i uporczywego kaslzu mokrego skoro kasza jaglana cieple gotowane potrawy wywary na woowinie nie przynosza rezultatu

 5. kalkunia

  Świetne są te przepisy i korzystam z nich ale mam wrażenie, że wszystko idzie na marne bo tydzień jem zdrowe posiłki a potem dosłownie rzucam się na śmieciowe jedzenie i zajadam smutki.. Chciałabym sobie pomóc ale nie wiem co robić, może post dobrze by mi zrobił..

 6. nina

  ograniczylam nabial,na sniadanie em przewazni cepla zupe warzywna z ryzm brazowym lub makaronem razowem,potem popoludniu jakies kanapki z wedina lub serem i 2 jablka lub gruszke ,w domu obiad,jak mam czas to robie zup z soczewicy albo akies danie z kaszy aglanj,w miedzyczasie pie wode z cytryna lub napary z lisci porzeczki lub pietruszki.Stosue nawt ziola pomocne w wydalaniu sluzu i schodzi go jakby wiece,co rnao wszystko odpluwam,ale ten suz ciagle est

  • gotuj zdrowo

   Aniu, nabiał, pieczywo i wedliny trzeba oganiczyc na klka tygodni radykalnie. Ale przede wszystkim nalezy gotowac substancjonalne dania jednogarnkowe, gulasze i zupy z dodatkiem przypraw typu curry, kurkuma, kumin, gorczyca, kolendra, chilli (z umiarem) i cynamon oraz utarty imbir, aby pobudzić usuwanie kanałowe śluzu. Po 2-3 miesiącach takiej kuchni wszystko się wyreguluje. Masz słabą śledzionę. Jaglany Detoks bardzo polecam;-) Sciskam!

 7. nina

  znam osoy ktor jdza tony niezdrowego jedzenia i nie maja wogole tego sluzu w sobie,nie slyszalam nawet zeby kaszleli,chyba ze przy chorobie aa codziennie rano wszystko ze mnie schodzi

  • Asizna

   Może nie maja objawów takich jak Ty, ale daleko im do bycia zdrowym. Organizm wcześniej czy pózniej pokaże jakie są braki w diecie. Odnoszę wrażenie, ze szukasz tabletki a nie zdrowej alternatywy, czegoś co zadziała od razu, ale nasz organizm jest dość złożony. Posłuchaj rad prowadzącego ten blog a Twój organizm odwdzięczmy Ci się najpiękniej jak potrafi:) będziesz zdrowa, pełna energii i silniejsza;)

 8. Nina

  Magdo czy to do mnie bylo?Mam rozuiec,ze prawoslaz zalewam woda przegotowana na noc i co?rano pije to podgrzane czy zagotowac musze?

  • Magda

   Tak Nino. Zalewasz łyżkę startego korzenia szklanką chłodnej,przegotowanej wody. Po 6 godzinach odcedzasz i pijesz. jeśli chcesz możesz dodać ciut ciepłej wody lub lekko podgrzewasz. Gdy mocno kaszlesz, możesz pić to 3 razy dziennie co 6 godz. U nas wystarcza dwa razy i jest efekt. Szybko powstaje mokry kaszel, bardzo łatwo jest tę wydzielinę odkaszlnąć.

 9. Joanna

  Koktajl jest przepyszny, wypróbowałam dziś rano. Niestety, kolor odbiegał od apetycznego różu ze zdjęć i przypominał swoją barwą… błoto, ale i tak na stałe zagości w moim menu.
  Dziękuję za kolejny fantastyczny przepis!

 10. mj

  Tak,tez dolaczam to grona wielbicieli tego koktajlu,ale niestety tez moj koktajl odbiegal kolorem:(
  ale mimo to,samo zdrowie:)……

 11. Mirella

  Wypróbowałm dziś rano, super! chociaż miał barwę soczysto zieloną,( z braku malin dodałam kiwi) ale w smaku niebo…

 12. Wygląda obłędnie! Chętnie spróbuję 🙂 Pozdrawiam, Monika

 13. Nina

  P.Marku moze zna pan akies ziola,pomocne w usunieciu tego sluzu??Facet nie edzie w pracy jadl kaszy jaglanej z warzywami tylko musi zjesc kanapki,niesttey faceci tak maja.Ten kaszel wystepue juz od paru lat i ciagle est mokry ,nie ets intensywny,tak ak pisalam nasiolony jest rano.Co robic?ja naprawde stosue duzo potraw rozgrzewajacych a teraz roi sie coraz ciepe i kazdy ma ochote racze na potrawy schladzaace,a takie produkuja sluz w organizmie tak?

 14. Nina

  P.Marku z racji tego ze mąż popala od wieu lat spotkalam sie dzis z opinia ze ten mokry kaszel to reakcja obronna pluc przed nadmiernym przesuszeniem tzn ze organizm jego jest juz przegrzany i przesuszony i nalezy wprowadizc diete oparta na swiezych owocach i warzywach.i schladzajaca gdyz maz jest juz przesuszony i nie nalezy prowadzic dalej diety rozgrzewajacej.Nieiwem co robic,mam tyle sprzecznych informacji.Co Pan o tym mysli

 15. ania

  witam, ten koktajl wygląda bardzo apetycznie i zamierzam go zrobić, stąd pytanie czy maliny należy rozmrozić przed blendowaniem? a czy szpinak wystarczy umyć czy trzeba sparzyć go?

  • gotuj zdrowo

   Aniu, szpinak myjemy, a maliny moga byc nawet zamrozone, szczegolnie kiedy jest już cieplej;-) Sciskam!

 16. Nina

  P.Marku a co to ma do rzeczy?Lubi porzadek,ale a pytam o to czy organizm est przesuszony

  • gotuj zdrowo

   Nino, ma to najwazniejsze znaczenie w diagnostyce różnicowej TMC, gdyz chodzi o płuca i teraz juz moge powiedziec, ze sama dieta niezbyt pomoze…to sa sprawy zwiazane z pszyszloscia, a konkretnie obawą i lękiem, wiec oprocz diety trzeba popracowac nad emocjami…”tam gdzie stach się zagnieździł, ufność być powinna, jednym słowem trzeba dokarmić się duchowo…a w samej diecie dotyczy to nadmiaru smaku gorzkiego, notabene dym papierosowy ma taki wlasnie intensywny smak…trudno mi sie szerzej wypowiadac w komentarzu ale w internecie jest sporo publikacji na ten temat…szukaj pod Cloud Diolosa…Sciskam!

 17. Nina

  Niewiele mi to mowi,ale dziekuje…prosze mi tylko napisac czy ta stosowac rozgrzewaace potrawy czy ochladzajace

 18. Nina

  A co jesli te zle emocje powoduje ja,a raczej to ze staram sie wrecz nakazuje przestawic sie na zdrowa diete i to jest powodem stresu i zlych emoci.I tak zle i tak niedobrze…

 19. Grażyna

  …a dlaczego moje pytanie dotyczące długości postu, zostało usunięte?
  – poczułam się bardzo źle, nie sądziłam, że na na takim blogu, wycina się
  komentarze.

  Pozdrawiam mimo wszystko bardzo serdecznie i liczę na wyjaśnienia
  Grażyna

 20. pati

  Świetne są te przepisy! Mam łuszczycę i chciałabym ja zwalczyc dietą. Proszę o rade jakie przepisy kaszy jaglanej wykorzystac u mnie. Co mówią moje emocje. Pozdrawiam!

  • gotuj zdrowo

   Łuszczyca ma związek często z wątrobą i nerkami…są przypadki w TMC, że należy nawet ograniczyć bardzo radykalnie węglowodany na ok. 6 tygodni i spożywać wieprzowinę, która bardzo szybko wpływa na gojenie się ran…Jaką masz grupę krwi?

 21. Ewalina

  Panie Marku. Mój2 miesięczny synek ma kolki, czy Pana zdaniem ma na ich występowanie wpływ to co jem? Słyszę już różne opinie na ten temat i boję się zjeść cokolwiek nowego…. Jakie produkty są wskazane dla kobiet karmiących a jakie nie?

 22. kamila

  Mam takie pytanie trochę od czapy, ale zależałoby mi na odpowiedzi, bo jestem pod wrażeniem Pana wiedzy. Co Pan sądzi o kiszonych warzywach? Mam takie dni, że nachodzi mnie taka chęć na kiszoną kapustę, że nie jestem z stanie się oprzeć, ale mam wątpliwości czy to jest zdrowy produkt? Podobno ma dużo witaminy C.

  • gotuj zdrowo

   To bardzo dobry czas na kiszonki…szczegópnie kapustę i kiedy ją spożywasz staraj się nie łączyć jej z innymi produktami lub zjadaj rozdzielnie, czyli najlepiej na poczàtku posiłku, np tradycyjnego obiadu…Sciskam!

 23. Kasia

  Drogi Marku! Koktajl bardzo smaczny. Niestety mialam po nim zgage…:( Moze to po bananie? Czym mozna by go zastapic?
  Mam tez pytanie odnosnie wykorzystania owocow – uwaza sie, ze powinno sie jesc je osobno, przed posilkami. Jakie jest Twoje Marku zdanie?

  • gotuj zdrowo

   Zamiast banana możesz dodać mango…to prawda, że banan jest kwasotwórczy i czasami powoduje zgagę…apropos owoców, to zgadzam się że najlepiej spożywać je osobno, ale koktajle dobrze zbilansowane dostarczajà odpowiednich witamin i minerałów, które są niezwykle istotne…Sciskam!

 24. Aga

  chcialam se dowiedziec,czy jagody goji trzeba sparzyc przed uzyciem?

 25. Monika

  Zastanawiam się czy można taki koktajl przygotować podczas Jaglanego Detoksu jeśli nie ma się problemów z nadmiarem śluzów i infekcjami? Banan jest na liście produktów zakazanych, ale przecież też jest wartościowy odżywczo, a w połączeniu z takimi składnikami nie będzie chyba zbytnio zakwaszający?

  • gotuj zdrowo

   Moniko, szczegolnie w okresie lata możesz sobie śmiało zaserwowac taki koktajl w trakcie jaglanego detoksu;-) Sciskam!

 26. Gosia

  Witam,
  zrobiłam dzisiaj rano koktajl z małymi modyfikacjami (tzn. użyłam mleka kokosowego, pól banan, pół mango, do tego kiwi zamiast malin, ale wrzuciłam klika całych zamrużonych malin do gotowego koktajlu), wlałam do kubka termicznego i zabrałam do pracy na drugie śniadanie (na pierwsze był ryż z gotowanymi warzywami). Ale praktycznie od razu po spożyciu koktajlu zaczął mnie boleć brzuch (w części środkowej, nad pępkiem) i odczułam potrzebę „zagryzienia” czymś koktajlu. A teraz siedzę i czuję się słabo, jak przy zatruciu… Może mi Pan podpowie, dlaczego po koktajlu boli mnie brzuch (albo nabawię się wstrętu do koktajli z mlekiem kokosowym, choć nigdy z wiórkami czy zupą kalafiorową z mlekiem kokosowym nie miałam problemu :/) i co mam zrobić, aby przestał? Czy wypicie jakiś ziółek jest dobrym pomysłem?

  • gotuj zdrowo

   Edytko, to sie zdarza i najlepiej w takiej sytuacji wystarczy wypic napar z szlwii lub kopru wloskiego. Obecnie jest wzmożony cykl detoksykacyjny w organizmie i watroba moze zblokowac trawienie surowych produktow, wiec ten koktajl polecany jest porą letnią…Najlepiej przez najblizszy czas szcegolnie rano spozywaj cieple sniadania, a dania z mlekiem kokosowym polecam typu curry, czyli tez gotowane…Sciskam!

 27. Gosia

  Witam, czy borówką amerykańską dodać w całości czy też „zblenderować” (i w jakiej ilosci), pozdrawiam

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing