Jest jeszcze końcówka sezonu na szparagi i mamy w pełni dostępną wspaniałą i zdrową boćwinę z pięknymi korzeniami, młodego buraka. Dlatego postanowiłem Wam jeszcze na zakończenie szparagowego szaleństwa, przedstawić mój ulubiony i niezwykle zdrowy przepis na pęczak ala risotto ze szparagami i boćwiną. Dodałem do niego dla zdrowia i chrupiącej tekstury, moje ulubione orzechy włoskie, uprażone płatki migdałów i odrobinę owczej fety, aby całe danie zamienić w pełną smaku i głębokiego koloru pyszną kolację.
Buraki z boćwiny upiekłem z dodatkiem octu balsamicznego, oliwy i nasion kopru włoskiego, które po upieczeniu, wręcz rozpływają się w ustach. Młode bulwy buraka mają bardzo delikatny smak i niesamowicie wiele prozdrowotnych właściwości. W połączeniu ze szparagami oraz pęczakiem stanowią, wręcz nierozerwalny związek smakowy.
Aby pęczak łatwo i szybko się ugotował, należy go najlepiej namoczyć na noc w wodzie. Do tego dania możecie przygotować sobie wywar cielęcy. Szczególnie jeżeli dręczą Was problemy z zapaleniem dróg moczowych. Boćwina ma działanie schładzające na stan zapalny, a cielęcina według medycyny chińskiej doskonale wzmacnia energetycznie tzw. dolny ogrzewacz, czyli pęcherz i nerki. Podobne wzmacniające i lecznicze działanie na nasze nerki, mają również orzechy włoskie. Jeżeli nie spożywasz mięsa to przygotuj najlepiej wywar z udziałem fenkuła, czyli kopru włoskiego oraz jego nasion, dodając jeszcze dla równowagi oraz harmonii smaku 2-3 daktyle.
Składniki dla 2-4 osób:
1 szklanka pęczaku
1 litr dowolnego wywaru
kilka szparagów
1/2 kieliszka białego wina
2 pęczki boćwiny z bulwą
1 cebula czerwona lub żółta
owcza lub kozia feta
orzechy włoskie
oliwa z oliwek
nasiona kopru włoskiego
płatki migdałów
sól morska do smaku
Przygotowanie:
Rozgrzej piekarnik do temp. 200 stopni. Bulwy boćwiny umyj dokładnie szczotką lub obierz ze skórki, przetnij na 4 części, zawiń w folię aluminiową, ale skrop wcześniej oliwą i octem balsamicznym. Dodaj jeszcze nasiona kopru włoskiego i piecz przez ok. 30 minut.
Odłam lub odetnij zdrewniałe końcówki szparagów, górne pozostaw w długości 4-5 cm, a resztę drobno posiekaj.
Podgrzej wywar w garnku i przygotuj sobie chochelkę.
Potnij cebulę w piórka, a czosnek w cienkie płatki. Rozgrzej masło klarowane lub oliwę na patelni i obsmażaj cebulę oraz czosnek. Dodaj pocięte drobno szparagi, odsączony na sitku pęczak i chwilę obsmażaj, stale mieszając. Dodaj wino i poczekaj, jak trochę odparuje. Zacznij dolewać gorący wywar i mieszaj. Dolewaj, aby pęczak stał się al’ dente i wtedy dodaj upieczone buraki oraz końcówki szparagów. Możesz jeszcze dodać kilka umytych liści boćwiny.
Serwuj z orzechem włoskim i drobno pokruszonym serem owczym lub kozim.
Na zdrowie!
Czym można zastąpić pęczak, by danie było bezglutenowe, a miało takie samo działanie?
Aniu, kasza jaglana, komosa ryżowa lub poprostu ryž arborio;-) Sciskam!