© 2013 gotuj zdrowo. All rights reserved.

Napój z arbuza, truskawek i imbiru

Kiedy jest tak upalnie, nic nas chyba lepiej nie schłodzi, jak doskonały napój z arbuza i truskawek. Do mojego napoju dodałem jeszcze świeżo utarty imbir i udekorowałem go listkiem purpurowej bazylii oraz kwiatami dzikiego bzu, które po wypiciu mojego orzeźwiającego napoju schrupałem z wielką radością.

Arbuz jak wiadomo, doskonale gasi pragnienie, ale ma również zbawienny wpływ na ciśnienie tętnicze, ponieważ jest źródłem aminokwasu o nazwie L-cytrulina, który przekształca się w związki regulujące napięcie mięśni gładkich. Dzięki niemu w naszym organizmie dochodzi do rozszerzenia światła naczyń krwionośnych i tym samym ułatwienia przepływu krwi. Polecam arbuza w każdej postaci wszystkim, którzy mają nadciśnienie.

W medycynie chińskiej arbuza, a szczególnie jego pestki traktuje się bardzo poważnie. Miąższ stosuje się szczególnie w diecie odbudowy substancji, czyli do nasycenia płynem organizmu oraz nawilżania jelit. Jeżeli odczuwasz często suchość, to sygnał, że prawdopodobnie masz niedobór Yin, czyli substancji. Arbuz będzie w tym niezwykle pomocny i polecam również kompot z gruszek. Pamiętajcie, że spożywanie arbuza doskonale oczyszcza również z toksyn i usuwa nadmierną gorączkę oraz zmniejsza infekcję przewodów moczowych. Jeżeli masz częste zapalenia pęcherza, czyli nadmiarowe gorąco, to teraz kosztuj sok z arbuza jak najczęściej.

Możecie tak jak ja śmiało zmiksować arbuza wraz z pestkami, ponieważ te są również niezwykle zdrowe. Nasiona arbuza zawierają, bowiem brzmiący enigmatycznie cucurbocitrin, jednak jest to bardzo ważny komponent, który rozszerza naczynia kapilarne w naszej krwi, co równie dobrze wspomaga w obniżaniu ciśnienia krwi.

Dodałem do mojego napoju świeży imbir, który jak wiadomo, ma działanie rozgrzewające, ale w przypadku, kiedy ciepło kumuluje się w naszym organizmie podczas letnich upalnych dni, warto dodawać imbir do owocowych napojów lub kompotów, ponieważ jego ostry smak poruszy gorąco i wyprowadzi je na zewnątrz. Zresztą wystarczy się przyjrzeć, jak często imbir stosuje się w kuchniach azjatyckich, gdzie upały towarzyszą tam ludziom przez większą część roku.

Składniki na 1 litr napoju:

1/2 średniego arbuza
10 truskawek
2 cm utartego kłącza imbiru
świeża bazylia (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Arbuza oraz truskawki pokrój w równe kawałki. Umieść w mikserze wraz z utartym imbirem i zmiksuj na gładki koktajl.

Serwuj z kostkami lodu, udekorowane liskiem świeżej bazylii oraz kwiatami dzikiego bzu.

Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.
Required fields are marked:*

*

WP-SpamFree by Pole Position Marketing