JAK POKONAĆ GŁÓD CUKROWY?
Kto nie lubi słodyczy? Słodycze uwielbia niemal każdy z nas i trudno się oprzeć pokusom, szczególnie w czasach, kiedy cukiernie i kawiarnie wyrastają jak grzyby po deszczu. Pomimo, że natura dostarcza nam wielu węglowodanów w naturalnej postaci w owocach, warzywach czy ziarnach, częściej wybieramy produkty przetworzone. Jak najprościej poznać, że dana osoba ma problem z cukrem? Z pewnością po zawartości koszyka sklepowego.
Cukier to jeden z podstawowych obiektów naszych zainteresowań żywieniowych, ale pragnienie słodyczy, o czym warto pamiętać, jest całkiem normalne i uzasadnione. Słodki smak daje nam najszybciej poczucie sytości oraz stymuluje produkcję hormonów szczęścia. Dlaczego więc to, co nas wynosi na wyżyny doznań smakowych, często staje się przyczyną naszej zdrowotnej klęski?
Spożywanie dużej ilości produktów o wysokim indeksie glikemicznym (m.in. cukier, słodycze, słodzone napoje, produkty mleczne z owocami, jasne pieczywo, biały ryż czy słodzone płatki śniadaniowe) powoduje utrzymywanie się w organizmie wysokiego poziomu cukru we krwi.
Pobudzona w ten sposób w ten sposób nadmierna produkcja insuliny może uszkadzać nasze naczynia krwionośne, utrudniając dopływ krwi do mózgu. Cukier negatywnie wpływa również na funkcjonowanie połączeń pomiędzy neuronami w mózgu (synaps), w których znajdują się, konieczne do produkcji hormonów odpowiadających za dobry nastrój, neuroprzekaźniki. Zatem jeżeli Twoja ulubiona przekąska to ciasteczko, słodki batonik czy kawa z cukrem, pamiętaj, że serwujesz organizmowi glukozową karuzelę, która jest wyjątkowo niebezpieczna między innymi dla równowagi emocjonalnej. Zwłaszcza kiedy prowadzisz siedzący tryb życia albo nie masz zbyt wiele czasu na regularną aktywność.
Nie trzeba być naukowcem, by ocenić związek między spożywaniem cukru w nadmiernej ilości a pojawianiem się problemów natury psychicznej. Wystarczy spędzić trochę czasu, obserwując dzieci, które często sięgają po coca-colę, na śniadanie regularnie spożywają płatki na mleku lub stale podjadają coś słodkiego. Niejeden rodzic zastanawia się, skąd ich
dzieci czerpią tyle energii i dlaczego stają się coraz bardziej pobudliwe i nerwowe, a bardzo często
mają również problemy z nauką i koncentracją…
My, dorośli, wyrastając na takim cukrowym rauszu, przez niemal całe życie będziemy zmagać się z tym samym problemem, gdyż najczęściej remedium na nasz stres stanowić będzie słodka przekąska.
Analogiczne sytuacje miały przecież miejsce w naszym dzieciństwie, kiedy to upadki z roweru, płacz i lament czy potłuczone kolana były „opatrywane” cukierkami czy lizaczkiem. Jedzenie, podobnie jak muzyka, może być sugestywne. I podobnie, jak chętnie wracamy do ulubionych przebojów z młodości, tak samo „zajadamy” stres słodyczami, gdyż od dzieciństwa mamy to zapisane jak na twardym dysku jako element pocieszenia.Dlaczego warto stale pogłębiać swoją świadomość tego, jak cukier wpływa na nasze zdrowie.
Co zamiast cukru? Czy jest jakikolwiek zamiennik, który nas uratuje? Istnieje kilka fundamentalnych zasad, dzięki którym jesteśmy w stanie w łatwy, ale w przede wszystkim skuteczny sposób, zapanować nad głodem cukrowym.
W moim kursie „Domowy Fundament Zdrowia” stworzyłem między innymi dokładną instrukcję, jak poradzić sobie kompulsjami na cukier.
W kursie https://wzmocnijorganizm.pl/kurs-domowy-fundament-zdrowia.html nie tylko rozpoznasz
swoje blokery oraz otrzymasz instrukcję, co robić aby poskromić nieodpartą ochotę na cukier, ale również znajdziesz przepisy w formie wideo, które pomogą Ci codziennie tworzyć propozycje żywieniowe i zdrowe zamienniki na każdy dzień.