Po zdrowie z orkiszem cz. 1
Rozwój osobisty kluczem do dokonywania wyborów
Od zawsze podążamy za obowiązującymi trendami w modzie, gonimy technologię, rzucamy sobie wyzwania dietetyczne, które są tak samo zmienne jak świat, w którym ewoluujemy. Pajęcza sieć mediów, które również dynamicznie się rozwijają swoimi propozycjami, nie ułatwiają nam trafnych wyborów, wręcz przeciwnie, uciekając się do manipulacji zaburzają nasze myślenie. Coraz mniej czytamy, coraz więcej uwagi skupiamy na obrazie. Nie jest to konsekwencja wyłącznie tego, co serwuje nam teraźniejszość, w której przyszło nam żyć. Zawsze i niezmiennie mamy wybór. Powszechny problem, który urasta niewidocznie to brak koncentracji, dlatego obraz, który można natychmiast przesunąć palcem zaczyna działać jak „optyczna mantra”. Powoduje stan, który nas wprowadza w pewną dziwną „transcendencję” , odcina nam emocje, nawet współodczuwanie. Takich biernych obserwatorów kształtuje świat. Ale lubię te paradoksy właśnie, że jednocześnie ten krzykliwy wirtualny świat, który przytłacza nas często podażą, mnie osobiście prowokuje do uruchamiania myślenia, selekcji, dokonywania wyborów, które zawsze prowadzą do wzrostu i osobistego rozwoju.
Święta Hildegarda współczesnym autorytetem w medycynie
To tak zwanym tytułem wstępu, bo gdzie trafiliśmy na orkisz? Właśnie tutaj! Temat arcyciekawy, szczególnie, że autorytetem w temacie orkiszu i ogromu wiedzy nie tylko w kwestii odżywiania nie jest żaden youtubowy influencer czy „ autorytet chwili”, ale św. Hildegarda z Bingen skromna średniowieczna mniszka, która nie wiedząc o istnieniu witamin, czy nie znając pojęcia składników odżywczych, wprowadza nas w niezgłębione arkana zdrowia i zadziwia współczesną medycynę i dietetykę. Dziś bierzemy na warsztat orkisz.
„Orkisz jest najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco i jest wartościowszy i łagodniejszy niż inne ziarna (…) Orkisz prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia…” Zboże to ma unikatowe właściwości, ponieważ jest w stu procentach przyswajane przez organizm. Przywraca jak pisze św Hildegarda „właściwą strukturę ciała i prawidłową krew, wywołuje też pogodny nastrój i radość w duszy”. Wszystko się zgadza!
Niesamowite właściwości orkiszu
Orkisz jest źródłem m.in. esencyjnych aminokwasów, które biorą udział w tworzeniu się dopaminy, serotoniny oraz noradrenaliny. Jest zasobny również w tak istotne dla organizmu witaminy z grupy B, a także wysokowartościowe białko, tłuszcze i węglowodany. Przy tym jest delikatniejszy niż inne zboża, dzięki delikatnej strukturze włókien, składających się z rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych węglowodanów, które są rozkładane na proste kwasy tłuszczowe w jelicie cienkim. Wiele osób przyznaje też, że całkowicie uregulowało swoje trawienie właśnie dzięki orkiszowi. Orkisz działa rozgrzewająco, ponieważ wspomaga ukrwienie oraz poprawia skład morfologiczny, stymuluje wytwarzanie krwinek. Dobra informacja dla diabetyków, ziarna orkiszu gwarantują wyrównany poziom węglowodanów, ponieważ poziom glukozy w organizmie utrzymuje się stabilnie przez dłuższy czas.
Jednym z ciekawych składników orkiszu jest rodanit , który od dawna stanowi przedmiot badań naukowców, z uwagi na fakt, że wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antytoksyczne, antyalergiczne oraz witalizujące. Jego obecność powoduje, że komórki są pobudzane do wykonywania funkcji życiowych, więc funkcjonują dużo sprawniej i wydajniej. Stymuluje również tworzenie nowych komórek macierzystych, z których organizm ludzki wytwarza wszystkie komórki krwiotwórcze, mięśniowe, nerwowe czy rozrodcze. W sklepach już coraz bardziej popularna staje się mąka orkiszowa, ale musimy wiedzieć, że najczęściej nie ma ona nic wspólnego z odmianami, o których pisała mniszka z Bingen. Wyróżniamy kilka gatunków orkiszu : Schwabenkorn, Altgold – Rotkorn, Roter Tiroler, Spelz, Frankekorn, Neuegg-Weisskorn czy Ostro, jednak najbardziej szlachetną odmianą o właściwościach jakie opisuje nam święta zakonnica jest Oberkulmer Rotkorn.
Wyrusz w orkiszową podróż
Najlepsza odmiana prastarego niemodyfikowanego orkiszu, które zostało zbadane przez naukowców pod kątem m.in. gluteninu i białek gliadynowych. Oczywiście temat orkiszu zgłębiamy nieustannie w praktyce, doskonalimy się w wypiekach, serwujemy przeróżne finezyjne dania na naszych turnusach z postem https://gotujzdrowo.com/turnusy-i-rekolekcje/ , na które serdecznie Was zapraszamy. Św. Hildegarda towarzyszy nam już przez wiele lat i z tej inspiracji powstał rewelacyjny kurs o chlebie, z którego pomocą nie tylko nauczysz się piec prosty i zdrowy chlebek orkiszowy na zakwasie, ale zyskasz wiedzę na temat tego niesamowitego ziarna. Przełącz się zatem na orkisz razem z nami! https://kursy.gotujzdrowo.com/.