Włoski chlebek orkiszowy ala focaccia z pomidorkami
Podmłoda jest doskonałym sposobem aby przygotować smakowe pieczywo z różnych kultur kulinarnych. Ten przepis oczaruje szczególnie miłośników kuchni włoskiej. Możesz ten chlebek łączyć z humussem, pastą z cukinii lub bakłażana i cieszyć się zdrową kulturą stołu, wielbiąc dobrego Boga za takie cudowne chwile! Pieczenie uszczęśliwia, jednie jeszcze bardziej, ponieważ chleb jest nie tylko smaczny ale jest sposobem na budowanie przy stole wzajemnej miłości! Niebo w gębie!
Składniki
Składniki na podmłodę
200 g mąki orkiszowej typ 630
200 ml wody
3-4 g świeżych drożdży (kuleczka o wielkości groszku)
Podmłoda powstaje z połączenia wody i jasnej mąki orkiszowej np. typu 630 w równych proporcjach oraz dodatku niewielkiej ilości drożdży. Miksturę odstawia się na kilkanaście godzin, najlepiej na całą noc, a następnie dodaje do pozostałych składników.
Ciasto właściwe na 1 foremkę – keksówkę 25-27 cm
10 g świeżych drożdży
150 ml wody
200 g mąki orkiszowej typ 630
100 g mąki orkiszowej typ 1850
1 łyżeczka czubata soli
2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
kilka oliwek bez pestek
1 gałązka świeżego rozmarynu
kilka pomidorków koktajlowych
Przygotowanie
Przygotowanie podmłody:
1. Dzień przed pieczeniem, dokładnie mieszamy w misce wszystkie składniki na podmłodę i odstawiamy pod przykryciem w temperaturze pokojowej na około 12-16 godzin do fermentacji.
Przygotowanie ciasta:
2. W dniu pieczenia, mieszamy pozostałe składniki na ciasto z podmłodą i wyrabiamy w dużej misce ciasto ręcznie lub najlepiej z użyciem miksera spiralnego. Jak masz robot planetarny z hakiem też możesz go śmiało użyć. W trakcie wyrabiania kiedy wyrabiasz ręcznie ciasto delikatnie podsypuj mąką, tak aby nie kleiło się do rąk. Po około 7 minutach wyrabiania powinno być gładkie i sprężyste.
3. Ciasto przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką i odstawiamy w temperaturze pokojowej na około 2 godziny do pierwszego wyrastania. Ciasto będzie gotowe gdy podwoi swoją objętość.
4. Rozciągnij teraz ciasto lekko zwilżoną dłonią unosząc je delikatnie do góry i składaj do środka. Wykonaj to z czterech stron obracając miskę. Przykryj i odstaw jeszcze na ok. 30 minut.
5. Wyrośnięte ciasto przekładamy do foremki nasmarowanej masłem lub oliwą. Odstawiamy pod ściereczką na około 1-2 godziny do wyrośnięcia.
6. Skrop chlebek oliwą, dodaj pomidorki, oliwki oraz rozmaryn i delikatnie dociśnij palcami w ciasto.
Pieczenie:
5. Nagrzej piekarnik do temp. 250 stopni, włóż miseczkę z wodą na spód piekarnika (powstanie wtedy w trakcie pieczenia trochę pary i skórka będzie bardziej chrupiąca).
7. Piecz przez 15 minut w termoobiegu lub grzałka „góra – dół”. Następnie zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz ok. 20 minut, doglądając aby się zrumienił ale nie przypalił.
8. Wyciągnij chlebek z piekarnika, przełóż na kratkę do ostygnięcia.
PRZEPIS POCHODZI Z KSIĄŻKI „Chleb i smarowidło”